Akademia Raka Jelita Grubego została zorganizowana przez PZWL Wydawnictwa Lekarskie, oraz Kierownika Naukowego dr.hab. Lucjana Wyrwicza. Jest to jedna z cyklu konferencji : Akademia Raka Pieski, Akademia Czerniaka, Innowacyjne terapie w onkologii, Akademia Raka Płuca, Dermatologia Premium Plus, Akademia Raka Jelita Grubego.
Swoją wiedzą i doświadczeniami w zakresie diagnostyki i leczenia nowotworu jelita grubego dzielili się z nami specjaliści z całego kraju. Dr Marek Bugajski z Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie. Jest endoskopistą, który zajmuje się przede wszystkim problematyką jakości kolonoskopii. Miał bardzo ciekawy wykład na temat jakości kolonoskopii oraz diagnostyki i tego jak dużo zależy od endoskopisty i jego dokładności i doświadczenia w diagnozowaniu raka jelita grubego.
Dr.Andrzej Cichocki z Centrum Onkologii w Warszawie, jest specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej. Zajmuje się głównie chirurgią układu pokarmowego ( choroby trzustki, żołądka, jelita grubego).Mówił o tym, jak ważny jest zabieg chirurgiczny, który pozostaje nadal najskuteczniejszą metodą leczenia raka jelita grubego.
Dr Piotr Tokajuk z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z Centrum Onkologii, specjalista z zakresu onkologii klinicznej. Mówił o tym, że celem chemioterapii uzupełniającej u chorych na raka jelita grubego jest poprawa wyników leczenia skojarzonego, w szczególności wydłużenie czasu przeżycia wolnego od choroby, oraz całkowitego przeżycia chorych.
Byli też inni prelegenci z różnych ośrodków klinicznych z całej Polski. Wszyscy podkreślali jak ważną rolę w leczeniu jest zdiagnozowanie i szybkie podjęcie leczenia. Dr.hab.Lucjan Wyrwicz podsumowując powiedział, że leczenie celowane jest obecnie proponowane jako standardowe uzupełnienie chemioterapii.